OPIS ZAWODÓW - WYŚCIGI TOROWE - RACING


Wyścigi torowe w przeciwieństwie do coursingów oraz prób pracy odbywają się na specjalnie dostosowanym torze. Bieżnia może być pokryta jednolitą darnią lub piachem. Psy startują z boksów startowych. W jednym biegu bierze udział maksymalnie 6 psów, które tak jak w pozostałych dwóch dyscyplinach podążają za sztucznym wabikiem ciągniętym po torze. Na zagranicznych torach można spotkać się także z wabikiem ciągniętym po specjalnej szynie, umieszczonej po wewnętrznej stronie toru. Podobnie jak w coursingu psy biegną w czaprakach (odpowiedniego koloru i z odpowiednim numerem od 1 – 6) i kagańcach (za wyjątkiem charcików włoskich).

Dystans toru różni się dla poszczególnych ras. I tak dla whippetów i charcików włoskich wynosi on 250m – 500m, a dla ras dużych 250m – 900m.

Każde wyścigi są dużym obciążeniem dla psów, a więc konieczne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne uczestników. Pomocne jest także oswojenie psa z boksem startowym.

Wyścigi torowe cieszą się dużą popularnością krajach anglosaskich. Powodują one jednak wiele kontrowersji społecznych związanych z ich komercjalizacją oraz losem psów, które skończyły już karierę wyścigową lub nie są dostatecznie szybkie. Prowadzenie zakładów jest w Polsce bezwzględnie zabronione przez obowiązujące przepisy.

Opracowano na podstawie: Międzynarodowego regulaminu torowych i terenowych wyścigów chartów FCI