OPIS ZAWODÓW - WYŚCIGI TERENOWE - COURSING


Rodzaj wyścigów, gdzie dwa psy tej samej rasy gonią przynętę (wabik), która ciągnięta jest po ziemi na naturalnym terenie. Psy puszczane są z „ręki”, na komendę startowego. Startują w specjalnych czaprakach, z których jeden ma kolor czerwony, a drugi biały lub niebieski, zgodnie z regulaminem obowiązującym w danym kraju. Również obowiązkowe jest zakładanie kagańców dla wszystkich ras z wyjątkiem charcików włoskich. Idealnym terenem dla przeprowadzenia wyścigów jest duża łąka. Nadaje się również łagodne zbocze lub teren lekko pagórkowaty. Rzadko rozłożone krzewy i drzewa są pożądane, o ile nie stwarzają niebezpieczeństwa dla biegnących psów. Trasa biegu nie może być dziurawa, a teren nie może być kamienisty. Musi posiadać dobrą przyczepność, naturalne przeszkody nie są obligatoryjnie wymagane, ale są pożądane. Przeszkody, w tym rowy musza być widoczne dla psa z odległości co najmniej 30m.

Coursing stawia duże wymagania co do sprawności chartów. W czasie wyścigów terenowych sędziowie oceniają pracę psa wg. pięciu kryteriów: szybkość, zaciętość, inteligencja, zręczność oraz kondycja. Za każde kryterium można przyznać maksymalnie 20 punktów. Psy odbywają dwa biegi. Przed drugą turą przebieg trasy zostaje zmieniony.

Bezpieczne i kontrolowane warunki coursingu dają chartom możliwość na wyzwolenie swojego instynktu i zaspokojenie drzemiącej w nich potrzeby pogoni. Zawody są bardzo widowiskowe, dostarczają wielu emocji zarówno startującym psom jak i ich właścicielom ale także publiczności.

Dystans toru różni się dla poszczególnych ras. I tak dla whippetów i charcików włoskich wynosi on 400 m – 700 m, a dla ras dużych 500 m – 1000 m.

Opracowano na podstawie: Międzynarodowego regulaminu torowych i terenowych wyścigów chartów FCI